Oči unavené a podrážděné z mobilních telefonů

Jen v Německu trpí syndromem suchého oka více než 10 milionů lidí. Tento trend prudce stoupá, protože v době počítačů a mobilů je syndromem suchých očí postiženo stále více a více lidí, a to i v mladém věku. Pomoc a radu, které produkty jsou pro koho nejvhodnější, naleznete ve své lékárně. Zeptali jsme se za vás farmaceutky Andrey Wohlers:

Jak zjistíme, že máme suché oči?

Typické indikátory jsou pálení očí a zarudlé oči, časté záněty nebo nepříjemný pocit cizího tělesa v oku. Pracujete-li hodně na monitoru, mohou se příznaky během dne zhoršovat.

 

Co proti tomu můžeme udělat?

Je užitečné pravidelně odtrhnout zrak od monitoru a zadívat se dlouze do dálky, masírovat oči a hodně pít. To však obvykle nestačí. Vaše oči je třeba pravidelně zvlhčovat, aby byly chráněny před vysycháním, protože když vaše oko skutečně vyschne, může trvat i několik měsíců, než se znovu zregeneruje.

 

Na co by pacienti měli dávat pozor u očních lubrikantů?

Já v podstatě doporučuji pouze oční lubrikanty bez konzervačních látek, protože konzervační látky dráždí povrch oka. Přípravky bez obsahu konzervačních látek jsou k dispozici také ve formě jednodávkových balení, které obvykle znamenají vyšší náklady na léčbu, protože obsahují jen malé množství kapek. Kapky balené v COMOD® systému jsou velmi efektivní z hlediska nákladů, za prvé proto, že mají velkou výtěžnost, a také proto, že mohou být používány až  6 měsíců po otevření. Kromě toho si musím být jistá, že oční kapky jsou bez fosfátů. Pokud je povrch oka již poškozený, fosfáty mohou vytvořit nevratné usazeniny.

 

Existují speciální přísady pro pacienty, kteří pracují hodně na monitoru?

Na podrážděné oči se doporučuje zejména použití světlíku, který je známý svým zklidňujícím účinkem. V kombinaci s kyselinou hyaluronovou přilne dlouhodobě k povrchu oka. A co víc, tyto kapky jsou také skvělé pro děti, které trpí podrážděnýma očima.

 

Co doporučujete pro nositele kontaktních čoček?

Velmi důležité jsou zde produkty bez konzervantů, jako jsou ty balené v COMOD® systému, protože některé konzervační látky se mohou ukládat v kontaktních čočkách a vést k zabarvení a nesnášenlivosti. Pro zvlhčení kontaktních čoček se mimořádně dobře hodí hyaluronát sodný. Kontaktní čočky mohou jednoduše zůstat ve vašich očích.

Další zajímavé stránky