Oční operace: následná léčba a pooperační péče
![[Translate to CZ:] Badanie wzroku.
Pacjentka podczas badanie wzroku w klinice okulistycznej In the course of follow-up treatment after an eye operation, it is imperative that the aftercare appointments be kept.](/eye-care/user_upload/trockene-augen-ursachen/nachbehandlung-augen-op.jpg)
V průběhu pooperační péče je nezbytně nutné dodržet následující zásady.
Většina laserových operací probíhá ve značné míře bez komplikací. Po operaci však často vznikají přechodné příznaky, jako je pocit cizího tělesa v oku, svědění, pálení a suché oči nebo dokonce krátkodobé poruchy zraku. Abyste se co nejlépe vyhnuli těmto postižením, je nezbytná pečlivá následná péče.
Následná lékařská péče – přistupujte k prohlídkám zodpovědně!
Po oční operaci jakéhokoli typu je nezbytný lékařský dohled. Bývá pravidlem, že pacient stráví prvních několik hodin po operaci pod lékařským dohledem v ordinaci nebo na klinice, aby bylo možno okamžitě řešit komplikace, které mohou nastat. V následujícím období byste měli být v pravidelných intervalech vyšetřováni očním lékařem. Kontroly po laserové operaci pro zlepšení zraku, jako je operace LASIK, se obvykle konají za jeden den, jeden týden, jeden měsíc, tři měsíce a jeden rok po operaci. V případě korekce krátkozrakosti prostřednictvím PRK by oko mělo být dokonce ze začátku kontrolováno každý den. Také obvykle musí být nošeny během prvních několika dnů terapeutické kontaktní čočky kvůli ochraně exponovaných nervů rohovky.
Bez očních kapek to nejde
Po laserové oční operaci jsou poškozeny jemné nervy rohovky, protože je buď přechodně odklopena nebo zbroušena vrchní vrstva rohovky. Vzhledem k nedostatku nervových zakončení bezprostředně po operaci reaguje rohovka méně citlivě na vlivy okolního prostředí. Oko není schopno se optimálně přizpůsobovat okolí a produkce slzného filmu klesá.
Proto se obvykle v pooperační péči používají zvlhčující oční kapky jako podpora lubrikace a procesu hojení. Kapky se aplikují každou hodinu po operaci a později dle potřeby. U některých operací (např. katarakta, PRK) se jako součást následné léčby podávají protizánětlivé nebo antibiotické oční kapky.
Léčba po operaci šedého zákalu: Co je sekundární šedý zákal?
Šedý zákal patří mezi nejčastější oční onemocnění. Chirurgická léčba zahrnuje odstranění zkalené čočky a její náhradu umělou čočkou. Velká část kapsulárního vaku se ponechává. V přibližně jedné pětině se do několika měsíců po operaci šedého zákalu vytvoří tzv. sekundární karatakta. Jedná se vlastně o zakalení zadní části kapsulárního vaku, který zůstává v oku. Je způsobena přirozeným růstem buněk. Sekundární katarakta je bezbolestná, neškodná a lze ji léčit ambulantně odstraněním speciálním laserem.
Pravidla chování po oční operaci
Bez ohledu na to, zda se jedná o operaci šedého zákalu nebo refrakční zákrok pro zlepšení zraku, nejdůležitější zásady následné péče jsou tyto: dodržujte pokyny lékaře a buďte trpěliví. Pro podporu procesu hojení se doporučuje ponechat po určitou dobu po operaci oči zavřené. Měli byste respektovat následující obecné rady:
- Po dobu 24 hodit neřídit auto
- V několika prvních dnech se vyhnout nadměrné fyzické námaze
- Netřít a nemačkat čerstvě operované oko
- Dodržovat bez výjimky lékařské kontroly
- Užívat předepsané léky dle instrukcí
- Svou každodenní hygienu můžete provádět bez jakýchkoli omezení. Oči by však neměly přijít do kontaktu s vodou, mýdlem nebo šamponem.
- Nepoužívejte žádnou další optiku. Nepřetržité nasazovaní a odkládání brýlí znesnadňuje mozku, aby se trvale přizpůsobil novým podmínkám.
Důležité: Pokud by došlo k nečekaným problémům – například k náhlému, značnému zhoršení zraku nebo dlouhotrvající bolesti čerstvě operovaného oka, navštivte ihned lékaře a za žádných okolností nečekejte do další kontroly.