Citrátové a fosfátové pufry v očních kapkách

Mnoho lidí používá oční kapky, například k léčbě očních onemocnění nebo ke zvlhčení suchých očí. Je lepší, pokud oční kapky obsahují citrátové pufry místo fosfátových.
Oční kapky obsahují pufrový roztok, který chrání chemické vazby mezi složkami očních kapek a který zajišťuje, že oční kapky mají během období, kdy jsou používány, správnou hodnotu pH. Poměrně často se používá fosfátový pufr. O fosfátech v pufru se začalo pochybovat poté, co studie ukázaly, že mohou vést k trvalému zákalu rohovky v případech, kdy je rohovka již poškozena, nebo kvůli častému používání. Citrátové pufry jsou dobrou alternativou k fosfátovým pufrům.
Pufry udržují hodnotu pH v očních kapkách
Pomocí pufrů se v očních kapkách nastavuje správná hodnota pH. Pouze tehdy, když má pH určitou hodnotu, jsou oční kapky dobře snášeny a jejich složky dlouhodobě chráněny proti rozkladu. Pro tyto účely jsou snadno použitelné fosfátové pufry. Výsledky současných studií však vyžadují opatrnost při používání fosfátů v očních kapkách1. U osob, které mají poškozenou rohovku, například po operaci nebo po zranění, se může vyvinout trvalý zákal rohovky kvůli častému používání fosfátů.
V rohovce je přirozeně přítomen vápník. Ten reaguje s fosfáty a vytváří krystaly fosforečnanu vápenatého s nízkou rozpustností. Vzniklé soli se ukládají do rohovky a mohou způsobit její neprůhlednost. Vzhledem k tomu, že se vápenaté usazeniny nerozpouštějí, je výsledkem výrazně zhoršené vidění. To je označováno jako kalcifikace. V extrémních případech musí být zrak obnoven transplantací rohovky.
V porovnání s přirozenou přítomností fosfátů v oku je množství v očních kapkách několikrát větší. Kalcifikace se může objevit u postižených pacientů během několika dní, pokud často používají oční kapky obsahující fosfáty.
Citrátové pufry jsou lepší než fosfátové pufry
Lidé s poškozenými rohovkami by neměli používat oční kapky s fosfátovými pufry. Fosfátové pufry lze identifikovat v seznamu složek v informačním letáku pro pacienta podle následujících výrazů:
- Dihydrogenfosforečnan sodný
- Dihydrát dihydrogenfosforečnanu sodného
- Dihydrát monohydrogenfosforečnanu sodného
- Dihydrogenfosforečnan draselný
K dispozici jsou také oční kapky, které obsahují citrátové pufry místo fosfátových pufrů. Citrátové pufry nezpůsobují kalcifikaci rohovky, a proto jsou tyto oční kapky s citrátovými pufry preferovány.
Ačkoli riziko kalcifikace je minimální u lidí, kteří mají nepoškozenou rohovku, stále se doporučuje používat z bezpečnostních důvodů oční kapky bez fosfátových pufrů. Produkty z řady péče o oči od firmy URSAPHARM fosfátové pufry neobsahují.
1 BLUMBERG, A.: Bull. zur Arzneimittelsicherheit 2013; Nr. 1: 7-12
ANDERSON, S. B. et al. (2003): Corneal calcification after amniotic membrane transplantation; Br J Ophthalmol (2003), Vol. 87: 587-591
LAKE, D. et al. (2008): Deep corneal calcification associated with preservative-free eyedrops and persistent epithelial defects; Cornea, Vol. 27, Nr. 3: 292-296
SCHRAGE, N. F. et al. (2010): Changing the composition of buffered eye-drops prevents undesired side effects; Br J Ophthalmol (2010), Vol. 94: 1519-1522