Domů Příčiny Oční operace

Přehled očních operací

Když na některá oční onemocnění nebo poruchy zraku již nezabírají jiné formy léčby (léky, oční optika), bude ve většině případů nezbytná chirurgická intervence. Široké spektrum typů operací v oftalmologii sahá od korekcí zraku (refrakční chirurgie), operací okohybných svalů (např. pro zjevné šilhání) až po transplantace rohovky (keratoplastika).

Eye operations demand the highest precision.
Oční operace vyžadují tu nejvyšší přesnost. Díky moderní laserové technologii lékaři dnes mohou pracovat mnohem přesněji než se skalpelem.

Kdy je oční operace nezbytná?

V Německu je jednou z nejčastěji prováděných operací odstranění šedého zákalu. Obnáší odstranění zkalené čočky a její náhradu umělou čočkou. Tato operace se provádí až 600 000 krát do roka a je převážně bez komplikací. Další diagnózy, které jsou často léčeny operativně:

 

  • Zelený zákal (glaukom)
  • Odchlípení sítnice (amotio retinae)
  • Šilhání (strabismus)
  • Silně zhoršené vidění (ametropie)

 

Většina těchto chirurgických intervencí se provádí pomocí speciální laserové technologie. Například při léčbě zakřivení rohovky, stejně jako krátkozrakosti a dalekozrakosti, je část rohovky odstraněna pomocí laseru za účelem změny lomu světla v oku a kompenzace oční vady.

Pacienti, kteří zvažují laserovou operaci očí a trpí syndromem suchého oka nebo chronickými očními onemocněními, by před operací měli být velmi opatrní. Předem by měli velmi pečlivě konzultovat s nezávislým očním lékařem, který typ zákroku je pro ně vhodný.

Suché oko po oční operaci

Nejčastější hlášené nežádoucí účinky po oční operaci jsou pocit cizího tělesa v oku, špatné noční vidění (záře kolem světel) a hlavně suché oči. Možná příčina: jak mechanické zásahy, tak laserové ošetření poškozují jemné nervy rohovky. To snižuje citlivost rohovky, která je méně schopna přizpůsobit povrch oka jeho okolí. Důsledkem je dysfunkce slzného filmu a pokles produkce slz. Tento jev je nejvýraznější přibližně jeden týden po operaci, obvykle se povrch oka regeneruje po několik měsíců.1

Správná následná péče

Po operaci je důležité usnadnit hojení a potlačit dysfunkce slzného filmu. K tomu se obvykle používají oční kapky.
Navíc byste si měli být vědomi toho, že po operaci není zrak okamžitě zcela obnoven. Ideálně byste měli několik dní věnovat odpočinku a tím očím zajistit optimální následnou péči a obnovu vidění.

1 Wedrich, Andreas et al. Trockenes Auge. Alles zum Sicca-Syndrom. Wien 2014, S. 30.