Přehled očních operací

Když na některá oční onemocnění nebo poruchy zraku již nezabírají jiné formy léčby (léky, oční optika), bude ve většině případů nezbytná chirurgická intervence. Široké spektrum typů operací v oftalmologii sahá od korekcí zraku (refrakční chirurgie), operací okohybných svalů (např. pro zjevné šilhání) až po transplantace rohovky (keratoplastika).

Kdy je oční operace nezbytná?

V Německu je jednou z nejčastěji prováděných operací odstranění šedého zákalu. Obnáší odstranění zkalené čočky a její náhradu umělou čočkou. Tato operace se provádí až 600 000 krát do roka a je převážně bez komplikací. Další diagnózy, které jsou často léčeny operativně:
 

  • Zelený zákal (glaukom)
  • Odchlípení sítnice (amotio retinae)
  • Šilhání (strabismus)
  • Silně zhoršené vidění (ametropie)
     

Většina těchto chirurgických intervencí se provádí pomocí speciální laserové technologie. Například při léčbě zakřivení rohovky, stejně jako krátkozrakosti a dalekozrakosti, je část rohovky odstraněna pomocí laseru za účelem změny lomu světla v oku a kompenzace oční vady.

Pacienti, kteří zvažují laserovou operaci očí a trpí syndromem suchého oka nebo chronickými očními onemocněními, by před operací měli být velmi opatrní. Předem by měli velmi pečlivě konzultovat s nezávislým očním lékařem, který typ zákroku je pro ně vhodný.
 

Suché oko po oční operaci

Nejčastější hlášené nežádoucí účinky po oční operaci jsou pocit cizího tělesa v oku, špatné noční vidění (záře kolem světel) a hlavně suché oči. Možná příčina: jak mechanické zásahy, tak laserové ošetření poškozují jemné nervy rohovky. To snižuje citlivost rohovky, která je méně schopna přizpůsobit povrch oka jeho okolí. Důsledkem je dysfunkce slzného filmu a pokles produkce slz. Tento jev je nejvýraznější přibližně jeden týden po operaci, obvykle se povrch oka regeneruje po několik měsíců.1
 

Správná následná péče

Po operaci je důležité usnadnit hojení a potlačit dysfunkce slzného filmu. K tomu se obvykle používají oční kapky.
Navíc byste si měli být vědomi toho, že po operaci není zrak okamžitě zcela obnoven. Ideálně byste měli několik dní věnovat odpočinku a tím očím zajistit optimální následnou péči a obnovu vidění.

 

1 Wedrich, Andreas et al. Trockenes Auge. Alles zum Sicca-Syndrom. Wien 2014, S. 30.

Další zajímavé stránky