Léčba suchého oka. Co byste měli dělat, když máte suché oči?
![[Translate to CZ:] femme pin-up avec loupe Co můžete dělat, pokud máte suché oči? Zvlhčující oční kapky a oční mast zmírňují průvodní příznaky](/eye-care/user_upload/trockene-augen-behandlung/was-tun-trockene-augen.jpg)
Léčba suchého oka. Co můžete dělat, pokud máte suché oči? Zvlhčující oční kapky a oční mast zmírňují průvodní příznaky
Když jsou vaše oči příliš suché a slzný film je poškozený, je čas pro intenzivní léčbu suchého oka. Špatné zvlhčení očí je nejen nepříjemné, ale také zvyšuje riziko zánětu rohovky nebo spojivky, a pokud se neléčí, může vést k vážným následným poškozením. Co můžete dělat, pokud máte suché oči? V mnoha případech se doporučuje ošetření pomocí zvlhčujících očních kapek nebo očních mastí.
Suché oči zapříčiněné poškozeným slzným filmem
Slzný film přirozeně pokrývá naše oči a chrání je před choroboplodnými zárodky a vysycháním. Skládá se ze tří vrstev; mucinové vrstva (slizovitá vrstva) na vnitřní straně, prostřední vodná vrstva a vnější stabilizační, tuková vrstva. V případě, že vodná vrstva obsahuje příliš málo tekutin nebo vnější vrstva nedostatek tuků, film může být poškozen a nemůže již zcela plnit svou funkci. Rozvine se svědění a pálení, zarudnutí oka nebo otok – typické příznaky suchých očí, které jsou také známé jako syndrom suchého oka (sicca syndrom).
Diagnóza pomocí různých technik
Pokud máte na základě příznaků podezření na syndrom suchého oka, měli byste navštívit očního lékaře. Ten pomocí různých testů stanoví diagnózu, vyloučí jiné příčiny očních problémů a v případě potřeby doporučí vhodnou léčbu. V rámci diagnostiky se často určuje doba rozpadu slzného filmu. To obnáší obarvení slzné tekutiny v oku barvivem. Lékař pozoruje, jak dlouho trvá, dokud se na slzném filmu neukáží první trhliny po mrknutí. Čím kratší je tato doba, tím horší je zvlhčení a sušší oko. Schirmerův test určuje množství slz. Obarvení odumřelých mrtvých buněk rohovky může také pomoci při stanovení diagnózy.
Léčba suchého oka: co byste měli dělat, pokud máte suché oči? Řešení suchého oka pomocí očních kapek a mastí
Za normálních okolností se doporučuje léčba suchých očí pomocí očních kapek přes den a očních mastí v noci. Při této léčbě různé produkty plní různé úkoly:
Pokud je střední vodná vrstva slzného filmu příliš tenká, tedy je -li nedostatečný objem slz, doporučují se oční lubrikanty ve formě očních kapek. Ty doplní množství tekutiny, která je k dispozici pro zvlhčení očí, a tak umožní vytvoření patřičně silného slzného filmu. Zvláště vhodná pro zvlhčení očí je kyselina hyaluronová. Váže hodně vlhkosti a vytváří na povrchu oka rovnoměrný a velmi přilnavý film.
Pokud je poškozena stabilizační lipidová vrstva slzného filmu, je také vhodné použít oční kapky, které podporují tuto vnější tukovou vrstvu. To proto, že tato vnější vrstva stabilizuje slzný film a chrání oči před odpařováním vodné vrstvy slzného filmu. Vedle speciálních očních kapek se také doporučuje používat oční masti, které se aplikují před spaním a podporují regeneraci povrchu oka během noci.
Vzhledem k tomu, že oči produkují podstatně méně slzné tekutiny v noci než během dne, je obecně vhodné používat při problémech se suchýma očima oční masti. Ty se mimořádně dobře hodí k ochraně očí před vysycháním během spánku.
Přečtěte si víc o účincích, použití a aplikaci očních kapek a účincích a použití očních mastí. Seznamte se také se složením očních kapek.