Oční kapky bez konzervantů

Pouze oční kapky bez konzervantů mohou zmírnit příznaky suchých očí bez poškození očí.
Od příznaků suchých očí mohou snadno a rychle ulevit zvlhčující oční kapky. Konzervační látky v přípravcích však mohou způsobit poškození očí. To je důvod, proč by měly být používány pouze oční kapky bez konzervantů.
Proč jsou v očních kapkách konzervační látky?
Konzervační látky v očních kapkách mají zabránit tomu, aby se do oka dostaly choroboplodné zárodky. V lahvičkách bez sterilního uzávěru se mohou velmi rychle usadit a množit bakterie nebo plísně. S kapkami se pak dostanou do očí, kde mohou způsobit infekci.
Konzervační látky by měly bránit růstu bakterií. Nicméně testy ukázaly, že konzervační látky neposkytují komplexní ochranu před bakteriemi. V třetině testovaných očních kapek byly po 15 dnech zjištěny v lahvičkách bakterie, navzdory přídavku konzervačních látek. Proto je skutečný přínos konzervačních látek sporný. Kromě toho tyto látky nejsou vždy dobře snášeny1.
Jaké konzervační látky jsou v očních kapkách?
Dnes se ve všech pádech skloňuje především konzervační látka benzalkonium chlorid. Látka, která se používá také v dezinfekčních prostředcích, poškozuje jemnou rohovku a mění složení slzného filmu. V důsledku zhoršuje parametry suchých očí .
Oční kapky s benzalkonium chloridem mohou způsobit více škody než užitku, pokud se používají po delší dobu. Kromě toho může benzalkonium-chlorid způsobovat alergie. Zvláště ten, kdo používá oční kapky každý den, by měl rozhodně přejít na prostředek bez konzervačních látek.
Spolu s benzalkonium chloridem existují i jiné konzervační látky, kterými jsou chráněny oční kapky. Patří mezi ně například Polyquad® nebo PURITE®. Tato činidla jsou jen o něco přijatelnější než benzalkonium chlorid. I ony mohou dráždit oči a vést k alergiím.
Další konzervační látky, kterým byste se měli vyhnout:
- cetrimid
- polyhexanid
- chlorhexidinglukonát
- polidronium chlorid
- chlorbutanol
- PURITE®
Za denního světla se PURITE® rozpadá na neškodné ionty a kyslík. Je ovšem otázkou, jak rychle se to děje, a zda PURITE® je proto méně škodlivý pro buňky než jiné konzervační látky. Pokusy na živých tkáních prokázaly nežádoucí účinky2.
Pro COMOD® systém jsou konzervační látky zbytečné
Nejlepší alternativou pro suché oči pro dlouhodobé uživatele a nositele kontaktních čoček jsou oční kapky bez konzervačních látek. Inovativní vícedávkové lahvičky společnosti URSAPHARM zachovávají sterilitu bez konzervačních látek; produkty jsou vybaveny unikátním COMOD® systémem. Díky rafinovaně vytvořenému proudění vzduchu a speciální pumpičce systém zabraňuje tomu, aby se oční kapky dostaly do kontaktu s okolním vzduchem. Bakterie a spóry plísni tedy nemůžou získat přístup k obsahu lahvičky a kontaminace je vyloučena. Díky COMOD® systému mohou být oční kapky používány po dobu šesti měsíců po otevření.
1Zdroj: Tisková zpráva Německé oftalmologické společnosti (DOG – German Ophthalmological Society), leden 2013, (http://www.dog.org/wp-content/uploads/)
2Schrage, N.etal.: Graefes Arch Clin Exp Ophthalmol. 2012; 250 (9): 1333-40