Domů Léčba Faktory snášenlivosti

Oční kapky bez konzervantů

Od příznaků suchých očí mohou snadno a rychle ulevit zvlhčující oční kapky. Konzervační látky v přípravcích však mohou způsobit poškození očí. To je důvod, proč by měly být používány pouze oční kapky bez konzervantů.

preserving agents
Pouze oční kapky bez konzervantů mohou zmírnit příznaky suchých očí bez poškození očí.

Proč jsou v očních kapkách konzervační látky?

Konzervační látky v očních kapkách mají zabránit tomu, aby se do oka dostaly choroboplodné zárodky. V lahvičkách bez sterilního uzávěru se mohou velmi rychle usadit a množit bakterie nebo plísně. S kapkami se pak dostanou do očí, kde mohou způsobit infekci.

Konzervační látky by měly bránit růstu bakterií. Nicméně testy ukázaly, že konzervační látky neposkytují komplexní ochranu před bakteriemi. V třetině testovaných očních kapek byly po 15 dnech zjištěny v lahvičkách bakterie, navzdory přídavku konzervačních látek. Proto je skutečný přínos konzervačních látek sporný. Kromě toho tyto látky nejsou vždy dobře snášeny1.

Jaké konzervační látky jsou v očních kapkách?

Dnes se ve všech pádech skloňuje především konzervační látka benzalkonium chlorid. Látka, která se používá také v dezinfekčních prostředcích, poškozuje jemnou rohovku a mění složení slzného filmu. V důsledku zhoršuje parametry suchých očí .

Oční kapky s benzalkonium chloridem mohou způsobit více škody než užitku, pokud se používají po delší dobu. Kromě toho může benzalkonium-chlorid způsobovat alergie. Zvláště ten, kdo používá oční kapky každý den, by měl rozhodně přejít na prostředek bez konzervačních látek.

Spolu s benzalkonium chloridem existují i jiné konzervační látky, kterými jsou chráněny oční kapky. Patří mezi ně například Polyquad® nebo PURITE®. Tato činidla jsou jen o něco přijatelnější než benzalkonium chlorid. I ony mohou dráždit oči a vést k alergiím.

 

Další konzervační látky, kterým byste se měli vyhnout:

 

  • cetrimid
  • polyhexanid
  • chlorhexidinglukonát
  • polidronium chlorid
  • chlorbutanol
  • PURITE®

 

Za denního světla se  PURITE® rozpadá na neškodné ionty a kyslík. Je ovšem otázkou, jak rychle se to děje, a zda PURITE® je proto méně škodlivý pro buňky než jiné konzervační látky. Pokusy na živých tkáních prokázaly nežádoucí účinky2.

Pro COMOD® systém jsou konzervační látky zbytečné

Nejlepší alternativou pro suché oči pro dlouhodobé uživatele a nositele kontaktních čoček jsou oční kapky bez konzervačních látek. Inovativní vícedávkové lahvičky společnosti URSAPHARM zachovávají sterilitu bez konzervačních látek; produkty jsou vybaveny unikátním COMOD®  systémem. Díky rafinovaně vytvořenému proudění vzduchu a speciální pumpičce systém zabraňuje tomu, aby se oční kapky dostaly do kontaktu s okolním vzduchem. Bakterie a spóry plísni tedy nemůžou získat přístup k obsahu lahvičky a kontaminace je vyloučena. Díky COMOD® systému  mohou být oční kapky používány po dobu šesti měsíců po otevření.

1Zdroj: Tisková zpráva Německé oftalmologické společnosti (DOG – German Ophthalmological Society), leden 2013, (http://www.dog.org/wp-content/uploads/)
2Schrage, N.etal.: Graefes Arch Clin Exp Ophthalmol. 2012; 250 (9): 1333-40