Oční záněty
![[Translate to CZ:] conjonctivte When the eyes are inflamed, they become red, swollen and can water. Frequently, the eyelids stick together.](/eye-care/user_upload/trockene-augen-ursachen/augenentzuendung.jpg)
Zhoršené vidění může podpořit rozvoj syndromu suchých očí.
Záněty očí jsou často způsobeny virovou nebo bakteriální infekcí, mohou však být i nespecifické. Klinické obrazy jsou odlišné podle toho, která část oka je postižena. Doporučujeme navštívit očního lékaře, protože oční zánět může přejít do těžké formy.
Příznaky očního zánětu
Pokud je oko zaníceno, probíhá zánětlivý proces i v očním okolí a mohou být zasaženy různé části oka. Termín „oční zánět“ slouží jako souhrnný název pro různá zánětlivá onemocnění. V závislosti na klinickém obrazu převládají odlišné příznaky a obtíže; ve vzácných případech může jít i o vážné onemocnění, které ohrožuje zrak.
Většinou zánět napadá spojivky, následně rohovku a oční víčka.
Mnoho příznaků zánětu očí se překrývá s příznaky suchých očí. Ty zahrnují:
Kromě toho se mohou objevit specifické příznaky:
- bolest
- slepená oční víčka
- zamlžené vidění
- citlivost na světlo
- hnisání
Hnisavý výtok je známkou bakteriální infekce; někteří lidé při něm trpí silnou bolestí a významným omezením vidění.
Příčiny očních zánětů
Lze vysledovat mnoho různých příčin vzniku očního zánětu. Může být způsoben bakteriální infekcí, viry nebo plísněmi. Oči jsou jednou z bran pro vstup původců přenosných nemocí do lidského těla. Denně se pouští do boje proti „vetřelcům“, avšak je-li již přítomen zánět, patogeny přechytračily imunitní obranný systém.
Suché oči jsou obzvlášť náchylné k zánětu. Pokud je narušen slzný film, imunitní systém oka má pouze omezený účinek. V takových podmínkách pak patogeny získají snadný přístup a způsobí zánět. O suché oči je možné pečovat pomocí zvlhčujících očních kapek, které také pomáhají posílit ochrannou bariéru proti choroboplodným zárodkům.
Dalšími příčinami zánětu oka jsou alergické reakce, jako je senná rýma, autoimunitní onemocnění a vlivy okolního prostředí, např. průvan, prachové částice nebo sluneční svit. Zánět může vzniknout také v důsledku mechanického podráždění oka, například spadlou oční řasou.
Diagnóza a léčba očních zánětů
Pokud máte příznaky očního zánětu, měli byste navštívit očního lékaře, který vás vyšetří pomocí štěrbinové lampy. Jakmile lékař zjistí, která část oka je zánětem postižena, předepíše vám vhodnou léčbu.
Pokud je zánět oka rozpoznán včas, léčebný proces nebývá komplikovaný. V případě bakteriální infekce se používají antibiotické oční kapky.
V případě alergické reakce je nutné se pokud možno vyhnout kontaktu s alergenem. Alergický zánět spojivek lze zmírnit pomocí speciálních očních kapek HYLO DUAL®.
Proti virovým infekcím jsou často používány antivirové oční kapky nebo se předepisují oční masti s obsahem kortikoidů.
Domácí přípravky na oční záněty?
Obecně platí, že oční zánět by měl vždy vyšetřit lékař. V nejhorších případech totiž zánět může vést k trvalému poškození nebo dokonce ztrátě zraku.
Zvlhčující oční kapky nebo masti pomáhají očím regenerovat. Rovněž teplé vlhké obklady, přiložené na postižené oko, podporují hojení zánětu nebo ječného zrna. Při použití obkladů je nutné dbát na striktní dodržování hygieny, jinak hrozí rozšíření choroboplodných zárodků.
Není vhodné používat oplachy nebo obklady, které obsahují heřmánek, protože existuje riziko alergické reakce. Kromě toho jemné chloupky z heřmánkových květů mohou oko výrazně podráždit.