Suché oči: viníky mohou být klimatizace či topení

Alespoň jednou v životě to zažil skoro každý: po dlouhém letu, horkém letním dni v kanceláři nebo cestě autem či vlakem začnete mít problémy s očima. Oči jsou suché, zarudlé, pálí a slzí. Příčinou jsou především klimatizační systémy, které v létě běží na plné obrátky. Ale není to jen chladící ventilátor, který způsobuje předčasné odpařování slzného filmu – suchý vzduch z topení má stejný účinek v zimě. V obou případech jsou zvlhčující oční kapky produktem vhodným k obnovení ztracené vlhkosti rohovky a spojivky.

Air-conditioning systems may provide a pleasant room temperature but they make the eyes dry out quickly.
Klimatizační systémy zajišťují příjemnou pokojovou teplotu, ale způsobují rychlé vysychání očí.

Proč je nepoškozený slzný film tak důležitý?

Slzný film vykonává mnoho důležitých úloh pro zajištění plné funkčnosti oka. Především zásobuje rohovku kyslíkem a živinami. Dále zvlhčuje rohovku, spojivku a vnitřní stranu očních víček, aby byla zachován jejich hladký povrch. Kromě toho vyplavuje cizí tělesa a zabraňuje infekcím díky látkám, které ničí choroboplodné zárodky. Toho lze však dosáhnout pouze tehdy, je-li slzná tekutina přibližně patnáctkrát za minutu obnovena pomocí mrkání.

Když průvan z klimatizace míří přímo do očí nebo v místnosti převládá velmi suchý vzduch, slzný film se odpaří dříve, než mohl být obnoven. Výsledek je rychle patrný: jsou zřetelné červené žilky, rohovka pálí a svědí a vy máte pocit dráždivého cizího tělesa v oku. Kromě toho můžete mít oči opuchlé a cítit se unavení a přetížení.

Vysušuje vám klimatizace oči? Zde je okamžitá pomoc!

Ten, kdo sedí v kanceláři nebo cestuje vlakem nemá možnost ulevit si pomocí oční chladicí masky. Pro tyto případy budete potřebovat přípravek, který působí rychle, je snadno použitelný a nenápadný, a nezhoršuje vidění. V závislosti na intenzitě příznaků nabízí HYLO® EYE CARE ucelenou řadu zvlhčujících očních kapek.

 

Zvlhčující oční kapky HYLO-COMOD®  se osvědčily při řešení mírných až středně závažných příznaků. Oční kapky HYLO FRESH® osvěžují oči a zmírňují podráždění, které vzniká kvůli suchému okolnímu vzduchu.

Doplňková opatření pro suché oči

Vedle používání zvlhčujících očních kapek existuje celá řada věcí, které můžete udělat, abyste předešli suchým očím:

 

  • Pijte dostatečně. Ideální množství je kolem dvou litrů vody, neslazeného čaje nebo ředěného ovocného džusu denně. Důležité: ten, kdo trpí zadržováním tekutin, by jich měl přijímat méně. Pokud si nejste jisti, poraďte se s lékařem o stanovení optimálního množství tekutin právě pro vás.
  • Omezte konzumaci soli. Tyto bílé krystalky způsobují zadržování vody ve tkáních. Věnujte velkou pozornost skrytému obsahu soli v hotových jídlech nebo dochucovadlech. Náš tip: používejte k vaření čerstvé bylinky. Ty také dodají cenné vitamíny vašim očím.
  • Snažte se spát alespoň sedm hodin denně. Nedostatek spánku nemá negativní vliv jen na schopnost soustředění, ale také na oči.
  • Samozřejmě to není možné vždy, ale snažte se vyhýbat klimatizovaným místnostem. Pokud je to možné, proberte se svými kolegy, zda například musí klimatizace běžet bez přestávky.
  • Totéž platí pro topení v zimě. Je jasné, že by vám neměla být zima, ale měli byste doplňovat ztracenou vlhkost. K tomu jsou ideální zvlhčovače vzduchu a misky s vodou na radiátorech. Pro dodání čerstvého kyslíku je důležité pravidelné větrání.

Suché oči – kdy jít k lékaři?

Pokud máte pocit suchých očí déle než tři dny, bolest se stupňuje nebo máte v očích nahromaděný hnis, měli byste okamžitě navštívit očního lékaře.