Heparin v očních mastech a očních kapkách

Heparin se používá v medicíně po celá desetiletí. Na jedné straně se heparin používá interně v injekcích pro prevenci a léčení trombóz, na straně druhé jako mast na modřiny a otoky. Oční kapky nebo masti obsahující heparin podporují dlouhotrvající zvlhčení povrchu oka a pomáhají zklidnit podrážděné a poškozené oči.

Heparin brání srážení krve

Heparin je produkován v těle v tzv. žírných buňkách a uvolňuje se z nich, pokud dojde k zánětu. Polysacharid zasahuje do komplexního procesu srážení krve a brzdí jej. Tento efekt se používá v medicíně k rozpouštění nebo k prevenci život ohrožujících krevních sraženin v žilách (trombóza). Inhibitor koagulace (antikoagulační) heparin je podáván hlavně po operacích a v případech omezené pohyblivosti. Vzhledem k tomu, že se heparin nevstřebává do těla prostřednictvím gastrointestinálního traktu, musí být podáván pod kůži.

Masti obsahující heparin mají prokazatelný účinek na modřiny: heparin podporuje krevní oběh a napomáhá k rozpouštění krevních sraženin pod kůží. Stejným způsobem se také snižují otoky. Heparinové masti také pomáhají při zánětu žil.

Tyto účinky se neobjevují, pokud je heparin použit v očních kapkách a očních mastech. Existují i další účinky, využívané při péči o oči, které jsou zcela odlišné od popsaných použití.
 

Heparinové oční kapky a oční masti

Oční kapky nebo oční masti s heparinem mají jednoduché a účinné použití. V závislosti na požadavcích mohou být použity několikrát denně. Při léčbě suchých očí heparin dodává dodatečné zvlhčení, protože váže velké množství vody a obzvlášť dobře ulpívá na povrchu oka po dlouhou dobu. Tímto způsobem heparin pomáhá hojení povrchových ran, zmírňuje podráždění a podporuje regeneraci podrážděné rohovky a spojivky.

Dobrý účinek na suché oči má kombinace heparinu a kyseliny hyaluronové v očních kapkách HYLO-PARIN®: stabilní zvlhčující film chrání oko při současné podpoře hojení drobných poranění v oku. Oční mast PARIN-POS® je ideální pro noční dobu, kdy přilne k oku na dlouhou dobu a poskytuje očím dlouhodobé zvlhčení.

Další zajímavé stránky