Rob hyrons - stock.adobe.com
Příčiny a léčba červených očí
Moc jste toho nenaspali a ráno máte červené oči? K tomu může čas od času dojít a není to důvod k obavám. Ale červené oči můžou poukazovat i na závažnější problém! Zde se dozvíte, kdy byste rozhodně měli navštívit očního lékaře a co můžete udělat sami.
Proč mají lidé červené oči?
Příčiny červených očí jsou velmi rozmanité, protože citlivá kůže na očních víčkách rychle reaguje podrážděním. Oční bulva je protkána drobnými kapilárami, které mohou rychle zčervenat, pokud například dojde k protržení slzného filmu a podráždění povrchu oka. Pak se zvýší průtok krve a oční bělmo se zdá být zarudlé. Zarudlé oči však mohou být také vážným varovným signálem infekcí a jiných očních onemocnění.
Nejčastější příčiny červených očí
- průvan, vítr
- suchý vzduch v místnostech
- nedostatek spánku, únava, přepracování
- dlouhodobá práce u obrazovky počítače
- kouř, jemný prach
- alergie
- nesnášenlivost kosmetických přípravků
- kontaktní čočky
- virové a bakteriální infekce
- zánět spojivek
- zánět rohovky
- zánět okraje víčka (blefaritida)
- cizí těleso na oku
- přetržení drobných cév
Infografika Červené oči
Jaké pocity provázejí červené oči?
Velmi často jsou zarudlé oči příznakem syndromu sicca, známého jako suché oči. Jinak bíle vypadající povrch oka má načervenalé zbarvení a je posetý drobnými cévkami. Ačkoli samotné zarudnutí vypadá nevzhledně, pro postižené obvykle nepředstavuje problém. Další příznaky suchých očí však mohou být horší:
- pálení
- svědění
- škrábání
- slzení
- otékání víček
- pocit zrnění očí
- bolest očí
Pokud se jeden nebo více z těchto příznaků objeví v kombinaci se zarudlýma očima, měli byste vyhledat očního specialistu, aby zjistil příčinu.
Kdy jsou červené oči neškodné?
Červené oči obvykle nic neznamenají, pokud se objeví po krátké noci, po bujarém večírku s příliš mnoha sklenkami vína, po pobytu v zakouřené nebo klimatizované místnosti nebo pokud se do oka dostane řasa. Během dne zarudnutí obvykle samo zmizí, jakmile se oči zotaví. Někdy dojde k prasknutí jedné z jemných cévek v oku, čímž se oční bělmo zbarví do červena, ale nezpůsobuje to žádnou bolest.
Pokud se však zarudnutí očí opakuje nebo se objeví jiné potíže, neměli byste pro jistotu váhat s návštěvou očního specialisty, protože je možné, že již trpíte suchýma očima, které je třeba léčit.
Kdy jsou červené oči nebezpečné?
Jestliže vaše oči náhle bez zjevné příčiny zčervenají, jsou bolestivé a citlivé na světlo, může se jednat o začínající zánět spojivek nebo rohovky. Virová nebo bakteriální infekce či zánět by se měly vždy rychle léčit, aby se předešlo dalšímu poškození oka.
Pokud se objeví i poruchy vidění, jedná se o naléhavou situaci a měl by vás urychleně vyšetřit lékař. Zarudnutí po poranění oka by mělo být také co nejdříve ošetřeno, protože hrozí oslepnutí.
Co mohu dělat se zarudlýma očima?
Vždy samozřejmě záleží na tom, proč máte červené oči. V závislosti na příčině je můžete léčit jednoduchými domácími prostředky nebo léky:
- Pokud jste se dostatečně nevyspali, měli byste to dohnat. Až se oči dostatečně zotaví, zmizí i zarudnutí.
- Po večírku můžete oči zklidnit chladivými obklady. Starým domácím lékem jsou plátky okurky nebo čajové sáčky.
- Pokud máte oči zarudlé z nošení kontaktních čoček, je nejlepší čočky nenosit a nosit brýle, dokud zarudnutí nezmizí.
- Pokud máte nesnášenlivost na kosmetické přípravky, měli byste používat pouze přípravky, které byly testovány na snášenlivost s očima. Dbejte také na to, aby se kosmetické přípravky, jako je řasenka, nedostaly přímo do oka.
- Alergii by měl léčit lékař. Proti zarudnutí očí obvykle pomáhají speciální oční kapky.
- Pokud se zarudlé oči objevují vždy, když příliš dlouho pracujete na počítači, dělejte si častěji přestávky, aby si oči odpočinuly. Důležité: Několikrát po sobě mrkněte. To stimuluje tvorbu slzné tekutiny.
Pokud jsou příčinou zarudnutí suché oči, rychlou úlevu vám poskytnou zvlhčující oční kapky. Tyto oční kapky zklidňují oči, poskytují jim ochranu a vlhkost. Existují také oční masti, které lépe přilnou k povrchu oka.
Další oční onemocnění se léčí individuálně pomocí léků v závislosti na jejich příčině. Oční specialista po vyšetření zahájí vhodnou léčbu.